styczeń 2013 - rozpoczęcie rekrutacji

 

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BOBOWIE
informuje, iż rozpoczyna  rekrutację do kontynuacji projektu
"Sięgnijmy po szansę" w roku 2013
współfinansowanego przez unię europejską w ramach  europejskiego funduszu społecznego, program operacyjny kapitał ludzki, prioprytet vii promocja integracji społecznej, działanie 7.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałanie 7.1.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej

 

Celem projektu jest: Zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych kobiet i mężczyzn z gminy Bobowo

Uczestnikami projektu mogą zostać osoby bezrobotne bądź nieaktywne zawodowo  (w wieku 15-64 lata) w tym osoby niepełnosprawne, korzystające z usług GOPS w Bobowie, w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej. W ramach projektu GOPS oferuje uczestnikom:

  • szkolenia i kursydobrane na podstawie zajęć z doradcą zawodowym, który określi indywidualną ścieżkę zawodową dla każdego beneficjenta
  • sfinansowanie zajęć szkolnych, związanych z uzupełnieniem wykształcenia na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub policealnym z uwzględnieniem realnych potrzeb uczestników projektu
  • działania środowiskowe, związane z podnoszeniem kompetencji społecznych (wyjazdy integracyjne)
  • wyżywienie na czas realizacji szkoleń i kursów
  • zwrot kosztów dojazdów na kursy
  • opiekę zastępczą dla osób zależnych, na czas realizacji działań wobec uczestników projektu
  • porady prawne i psychologiczne

Osoby chętne do uczestnictwa prosimy o zgłaszanie się w biurze projektu mieszczącego się w Gminnym Ośrodku Kultury  w Bobowie, ul. Gdańska 15 w godz. 7.15 do 15.15.  tel. 058 56 217 66 wew.33.

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

Serdecznie Zapraszamy

 

 

marzec 2013

W pierwszym kwartale roku odbyła się rekrutacja, w której wyłoniono 12 Beneficjentów Ostatecznych (klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bobowie) – na listę podstawową oraz dwie osoby na listę rezerwową . Do projektu zakwalifikowało się 9 kobiet oraz 3 mężczyzn. BO zawarli kontrakty socjalne, które objęły trzy instrumenty aktywnej integracji – aktywizację zawodową, edukacyjną, społeczną oraz działania o charakterze środowiskowym. Realizacja działań założonych w kontrakcie ma przyczynić się do zwiększenia szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych BO.
W marcu rozpoczynają się pierwsze działania. Uczestnicy wezmą udział w doradztwie zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gd. w celu wyznaczenia indywidualnej ścieżki zawodowej oraz mają możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych.
Wszystkie działania mogą zostać realizowane dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

 

kwiecień 2013

W kwietniu Beneficjenci Ostateczni podjęli pierwsze działania związane z aktywizacją społeczną.

Dnia – 26 kwietnia rozpoczęły się warsztaty psychologiczne z zakresu radzenia sobie ze stresem i agresją oraz świadomości ról jakie odgrywają mężczyzna i kobieta w rodzinie oraz z zakresu podnoszenia umiejętności samooceny i wiary we własne siły.

117.JPG 118.JPG 120.JPG

122.JPG 124.JPG 128.JPG

W dalszym ciągu trwają porady prawne, które mają na celu zaznajomienie uczestników projektu z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawa pracy. Poza tym prawnik udziela porad beneficjentom i osobom z ich otoczenia, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych. Poradnictwo prawne realizowane jest przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz innych dziedzin w zależności od potrzeb.

W kwietniu br rozpoczął pracę asystent rodziny, który pracuje z rodzinami przeżywającymi trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Tego typu wsparciem objęte zostały trzy rodziny beneficjentów uczestniczących w projekcie w 2013 r.

Po konsultacjach naszych klientów z doradcą zawodowym w celu zwiększenia szans beneficjentów na rynku pracy zaproponowano udział w następujących szkoleniach:

  • profesjonalny sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej oraz elementami merchandisingu – 1 kobieta
  • kucharz – 2 kobiety
  • pielęgnacja terenów zielonych – 2 kobiety, 1 mężczyzna
  • florysta – 1 kobieta
  • kurs komputerowy ecdl – 1 kobieta
  • magazynier z obsługą programów komputerowych – 1 kobieta, 1 mężczyzna
  • fryzjer – 1 kobieta
  • kurs prawa jazdy kat b – 3 kobiety, 1 mężczyzna

W kwietniu br udało się pozyskać dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier w komunikowaniu się w związku z indywidualnymi potrzebami beneficjentki z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, uczestniczącej w projekcie „Sięgnijmy po szansę” 2013r.
W związku z dysfunkcją narządu słuchu podopieczna uzyskała laptopa wraz z oprogramowaniem o łącznej wartości 3001,20 zł.,

 

maj 2013

W miesiącu maju Benficjenci projektu „Sięgnijmy po szansę” kontynuowali warsztaty psychologiczne z zakresu radzenia sobie ze stresem i agresją oraz świadomości ról jakie odgrywają kobieta i mężczyzna w rodzinie. W czerwcu rozpoczęły się indywidualne konsultacje psychologiczne, które miały na celu kształtowanie postaw samodzielności. Każdy z beneficjentów po zakończeniu konsultacji otrzymał opinię psychologiczną oraz certyfikat.

as007.JPG as012.JPG as013.JPG

as015.JPG as017.JPG as018.JPG

as019.JPG

 

czerwiec 2013

21 czerwca br. grupa naszych dwunastu beneficjentów odwiedziła wieś tematyczną – WIOSKĘ MIODOWĄ w Wielkim Mędromierzu. Uczestnicy wyjazdu integracyjno – edukacyjnego mieli możliwość poznania procesu powstania wioski tematycznej oraz przyjrzeli się korzyściom z niej płynących. Uczestnicy wyjazdu brali udział w warsztatach psychologicznych oraz rękodzielniczych podczas których mieli możliwość wykonać świecę z wosku pszczelego. Beneficjenci zwiedzili pasieki i uzyskali informację na temat współpracy człowieka z pszczołami. W jednej z odwiedzonych pasiek odbyła się degustacja miodu. Na zakończenie owocnego spotkania w domku miodowym, w którym odbywały się warsztaty każdy z uczestników otrzymał słoik miodu i własnoręcznie wykonaną świecę.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach beneficjenci mają możliwość uczestnictwa w poradach prawnych z zakresu prawa pracy oraz porad w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych natury prawnej.

dsc00.jpg dsc01.jpg dsc02.jpg

dsc03.jpg dsc04.jpg dsc05.jpg

dsc06.jpg dsc07.jpg dsc08.jpg

dsc09.jpg dsc10.jpg dsc11.jpg

dsc12.jpg dsc13.jpg dsc14.jpg

dsc15.jpg dsc16.jpg dsc17.jpg

dsc18.jpg dsc19.jpg dsc20.jpg

dsc21.jpg dsc22.jpg dsc23.jpg

dsc24.jpg dsc25.jpg dsc26.jpg

dsc27.jpg dsc28.jpg dsc29.jpg

dsc30.jpg dsc31.jpg dsc32.jpg

dsc33.jpg dsc34.jpg dsc35.jpg

dsc36.jpg dsc37.jpg dsc38.jpg

dsc39.jpg dsc40.jpg dsc41.jpg

dsc42.jpg dsc43.jpg

 

lipiec - sierpień 2013

W miesiącu lipcu nasi Beneficjenci uczestniczyli w klolejnym działaniu – PORADNICTWIE WIZAŻYSTKI - mającym na celu zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych. Uczestnicy nabyli umiejętności kształtowania wizerunku profesjonalnego pracownika, dostosowania stylu ubioru do sylwetki i kanonów mody, pielęgnacji cery, doboru palety kolorów, wykonywania makijażu odpowiedniego do typu urody oraz pielęgnacji twarzy u mężczyzn.

006.JPG 009.JPG 020.JPG

023.JPG 034.JPG 035.JPG

042.JPG 046.JPG 048.JPG

053.JPG

W sierpniu odbyło się spotkanie z Agencją Zatrudnienia, na którym każdy z uczestników uzyskał informacje na temat jednostek wspierających poszukiwanie pracy, wszyscy zapoznali się z aktualnym rynkiem pracy.

030.JPG 033.JPG 036.JPG

037.JPG

Dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu rozpoczęliśmy także realizację kursów zawodowych, które mają przyczynić się do zwiększenia szans na zatrudnienie i podniesienia kompetencji społecznych uczestników projektu pn "Sięgnijmy po szansę".

Zgodnie z zainteresowaniami i wyznaczoną ścieżką przez doradcę zawodowego, dwie panie i jeden mężczyzna rozpoczęli kurs "Pielęgnacja terenów zielonych". Zajęcia praktyczne odbywają się w Szkółce Roślin Ozdobnych Paweł Pesta Starogard Gd.

005.JPG 006.JPG 008.JPG

011.JPG 014.JPG

W sierpniu rozpoczął się także kurs "Fryzjer", na który uczęszcza jedna z beneficjentek.  Zajęcia odbywają się w Zakładzie Fryzjerskim Bożena Neumann Starogard Gd., pod okiem wyspecjalizowanego opiekuna. Beneficjentka otrzymała fryzjeski zestaw startowy, który umożliwi samodzielne podejmowanie zabiegów fryzjerskich.

002.jpg 004.JPG 005.JPG

zs.JPG zs1.JPG zs2.JPG

zs3.JPG

Na kurs "Kucharz małej gastronomii" uczęszczają dwie beneficjentki. Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w Zakładzie Gastronomiczno-Handlowym Barbecue Starogard Gdańskim.

001.JPG 004.JPG 005.JPG

006.JPG

Kurs "Magazynier z obsługą programów komuterowych" realizowany przez dwóch beneficjentów (1K i 1M). Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie Hurtowni Arkada w Skórczu.

002.JPG 004.JPG 005.JPG

019.JPG

Dzięki POKL beneficjenci mają pokryte wszystkie koszty potrzebne do prawidłowej realizacji kursów zawodowych.

 

wrzesień 2013

10 września br. grupa naszych beneficjentów odwiedziła Gród Kopernika we Fromborku oraz wieś tematyczną Wilkie Wierzno.  Wyjazd zorganizowano w ramach działań o charakterze środowiskowym, w celu przeprowadzenia warsztatów o tematyce rodzinnej - szkoła dla rodziców, oraz działań integracyjno-edukacyjnych z wykorzystaniem dóbr kulturowych wioski tematycznej. W ramach działań integracyjno-edukacyjnych uczestnicy wyjazdowego spotkania, we Fromborku zwiedzali planetarium i brali udział w seansie gdzie oglądali rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, oraz odwiedzili rodzinną stajnię we wiosce Wielkie Wierzno. We Wielkim Wierznie grupa obejrzała pokaz jazdy konnej oraz sztuczki w wykonaniu klaczy „Pajda”. Dla osób chętnych okazją była przejażdżka na kucu „Neste”.

Pozostałymi atrakcjami mającymi na celu integrację grupy Beneficjentów Ostatecznych  oraz pokazanie możliwości spędzania wolnego czasu w atrakcyjny sposób był turniej rzutu podkową , udział w grach wielkoformatowych: mega jenga, mega bierki i mega memory oraz pokaz „puszczania” ogromnych baniek mydlanych.

Celem głównym szkoleń warsztatowych było: podniesienie kompetencji społecznych beneficjentów ostatecznych projektu „Sięgnijmy po szansę” realizowanego przez GOPS Bobowo, a w szczególności przeciwdziałanie stereotypowemu podejściu do roli kobiety i mężczyzny.

001.JPG 005.JPG 006.JPG

007.JPG 010.JPG 013.JPG

014.JPG 015.JPG 016.JPG

017.JPG 018.JPG 019.JPG

021.JPG 022.JPG 023.JPG

024.JPG 026.JPG 029.JPG

030.JPG 032.JPG 033.JPG

034.JPG 040.JPG 041.JPG

042.JPG 043.JPG 046.JPG

047.JPG 048.JPG 049.JPG

050.JPG 051.JPG 052.JPG

053.JPG 054.JPG 057.JPG

058.JPG 060.JPG 062.JPG

063.JPG 064.JPG 065.JPG

066.JPG 067.JPG 069.JPG

070.JPG 071.JPG 072.JPG

073.JPG 074.JPG 075.JPG

076.JPG 077.JPG 078.JPG

081.JPG 082.JPG 085.JPG

087.JPG 090.JPG 091.JPG

092.JPG 093.JPG 094.JPG

096.JPG 097.JPG 098.JPG

099.JPG 100.JPG 101.JPG

102.JPG 103.JPG 104.JPG

105.JPG 106.JPG 107.JPG

108.JPG 111.JPG 112.JPG

113.JPG 114.JPG 116.JPG

117.JPG 118.JPG 123.JPG

124.JPG 125.JPG 126.JPG

127.JPG 128.JPG 132.JPG

134.JPG 135.JPG 137.JPG

138.JPG 140.JPG 141.JPG

142.JPG 143.JPG 144.JPG

146.JPG 147.JPG 148.JPG

149.JPG 152.JPG 154.JPG

156.JPG 157.JPG 158.JPG

170.JPG 172.JPG 173.JPG

175.JPG 177.JPG 185.JPG

186.JPG 187.JPG 192.JPG

194.JPG 195.JPG

We wrześniu pięciu beneficjentów odbyło szkolenie z obsługi komputera. Dzięki szkoleniu uczestnicy nabyli umiejętności korzystania z internetu, zakładania własnej poczty. Zapoznali się z obsługą programów Word, Office oraz Excel.

005.JPG 006.JPG 007.JPG

008.JPG 009.JPG

Rozpoczął się również kurs komputerowy ECDL, na który uczęszcza jedna z beneficjentek. Ten rodzaj kursu został nakreślony przez doradcę zawodowego, który biorąc pod uwagą dotychczasowe umiejętności klientki wyznaczył taką ścieżkę zawodową. Zajęcia odbywają się Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Bobowie i są prowadzone przez wykwalifikowanego wykładowcę. Całość kursu kończy się egzaminem zewnętrznym i otrzymaniem Europejskiego Certyfikatu ECDL co w znaczny sposób zwiększa szanse beneficjentki do wejścia na rynek pracy.

001.JPG 002.JPG 003.JPG

Podobnie jak w poprzednich miesiącach beneficjenci mają możliwość uczestnictwa w poradach prawnych z zakresu prawa pracy oraz porad w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych natury prawnej.

 

październik 2013

W miesiącu październiku rozpoczęły się ostatnie kursy grupy Beneficjentów uczestniczących w projekcie „Sięgnijmy po szansę” w 2013 r. Jedna z beneficjentek zrealizowała kurs „Florysty”, a kolejna BO ukończyła kurs „Profesjonalny sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej oraz elementami merchandisingu”. Beneficjentki nabyły nowe kwalifikacje i umiejętności, które przyczyniają się do zwiększenia szans na rynku pracy.

012.JPG 014.JPG 015.JPG

016.JPG 017.JPG 018.JPG

019.JPG
001.JPG 004.JPG 005.JPG

006.JPG 007.JPG 009.JPG

Czterech uczestników projektu rozpoczęło kurs Prawa Jazdy kat. B. Kurs współfinansowany jest, łącznie z pierwszym egzaminem zewnętrzny, ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS i przeprowadzany jest celem zdobycia niezbędnych kwalifikacji zawodowych i polepszenia pozycji na rynku pracy. Zdobycie Prawa jazdy kat B umożliwi beneficjentom ubieganie się o pracę w większej liczbie miejsc i zaprezentowanie szerszych kwalifikacji. Umożliwi również lepsze przemieszczanie się z uwagi na ograniczone w miejscu zamieszkania środki komunikacji publicznej.

006.JPG 0072.JPG 008.JPG

010.JPG 011.JPG 012.JPG

1.JPG 3.JPG 54.JPG

56.JPG

Dnia 1-ego października BO projektu uczestniczyli w spotkaniu z aktywnego poszukiwania pracy. Na szkoleniu zapoznali się z określaniem celów i oczekiwań związanych z pracą zawodową, analizą ofert pracy i dokonywaniem właściwej selekcji. Poruszano również kwestię zasad tworzenia CV i listu motywacyjnego, metod rekrutacji, prezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz metody poszukiwania pracy i ich skuteczności.

001.JPG 002.JPG 003.JPG

Beneficjenci projektu „Sięgnijmy po szansę” 2013, zostali zarejestrowani w bazie kandydatów do pracy w agencji zatrudnienia P.U.H.AB Uni-servis, Starogard Gd. celem zwiększenia szans na zatrudnienie.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach beneficjenci mieli możliwość uczestnictwa w poradach prawnych z zakresu prawa pracy oraz porad w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych natury prawnej.

 

Zakończenie III edycji projektu "Sięgnijmy po szansę"

W czwartek 19 grudnia 2013 r. odbyło się zakończenie III edycji projektu. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną z działalności tegorocznej edycji „Sięgnijmy po szansę” oraz świętować przy wspólnym poczęstunku.

Do kontraktu socjalnego przystąpiło 12 podopiecznych GOPS w Bobowie. Podopieczni ukończyli szkolenia i kursy zawodowe. Dzięki temu zwiększyli swoje szanse na rynku pracy i podnieśli kompetencje społeczne.

Zaktywizowano Beneficjentów zawodowo poprzez wsparcie doradcy zawodowego w PUP w Starogardzie Gd., udział w szkoleniu z aktywnego poszukiwania pracy oraz spotkaniu z przedstawicielem agencji zatrudnienia.

Aktywizacja edukacyjna podniosła Uczestnikom kompetencje zawodowe poprzez udział w kursach zawodowych tj. kucharz małej gastronomii, pielęgnacja terenów zielonych, florysta, fryzjer, komputerowy ECDL, profesjonalny sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i elementami merchandisingu, prawo jazdy kat B, magazynier z obsługą programów komputerowych. Jeden z Uczestników, który przystąpił do udziału w projekcie w II edycji nadal kontynuuje naukę w Uzupełniającym Liceum dla Dorosłych „ŻAK”.

Aktywizacja społeczna oparta była na poradnictwie i wsparciu indywidualnym oraz grupowym poprzez warsztaty psychologiczne, poradnictwo wizażystki oraz wsparcie asystenta rodziny.

W projekcie odbywały się również działania o charakterze środowiskowym, w ramach których odbyły się dwa wyjazdowe spotkania integracyjno-edukacyjne, w czerwcu we wsi tematycznej Wielki Mędromierz,, natomiast we wrześniu grupa odwiedziła Frombork – Gród Kopernika oraz gościnnie wioskę rodzinną w Wielkim Wierznie.

Beneficjenci otrzymali również wsparcie w postaci zasiłków celowych oraz zapewnienia opieki nad dziećmi na czas realizacji zajęć. Uczestnicy projektu oraz osoby z ich otoczenia mogły skorzystać z dyżurów prawnika/adwokata

W projekcie odnotowano sukcesy Uczestników. Kilka osób pracuje dorywczo. Efektem podejmowanych działań integracyjno-edukacyjnych jest to, iż Uczestnicy projektu zdobyli większą wiarę we własne możliwości i sprawniej poruszają się po rynku pracy.

Wszystkie działania w projekcie mogły zostać zrealizowane dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Całkowita wartość projektu na lata 2012 r.- październik 2014 to kwota 538 725,00 PLN,- w roku 2013 koszty ogółem wyniosły 160 713,38 PLN, w tym wkład własny 28 100,08 PLN.

002.JPG 008.JPG 009.JPG

010.JPG 011.JPG 017.JPG

020.JPG 024.JPG 028.JPG

029.JPG 030.JPG 031.JPG

032.JPG 033.JPG 034.JPG

035.JPG 036.JPG 037.JPG

040.JPG 041.JPG 042.JPG

043.JPG

 

 

Prezentacja III edycji projektu „Sięgnijmy po szansę" (ppt, 25MB) (ppt, 25MB) (ppt, 25MB)